Moře splněných přání

Moře a slunce. Moře hladké jak stůl mezi večeří a snídaní. Moře bez konce a bez začátku. Jen já ve vydlabaném kmeni, což má snad být loďka, narušuji jeho zaoblenou rovinnost.A nade mnou slunce jako díra do teplého světa, jako síla rozhodující o všem živém. Je klid. Jen já tu jsem člověk a proto si vymýšlím lidské strachy. Volám je do toho nekonečného prostoru.
„Co když připlave žralok? Co když se loďka převrhne? Kdo ochrání můj vzácný lidský život?“

Obracím se na slunce, ono přece přivedlo život na zem, tak ať se teď stará!
„Slunce, sílo všehomíra, ochraň mne před převrácením loďky, proti nebezpečím, co číhají v té obrovské vodní říši pode mnou! Prosím!“ Slunce je přítel člověka! Vysílá jeden ze svých paprsků, ten mne objímá, pohlcuje, a já se stávám malou žlutou kuličkou na dně loďky Už se loďka nepřevrhne! Moje lidské strachy mizí a já se radostně koulím z jednoho konce loďky na druhý a zase zpátky. Je pohoda, je radost, je klid!
V mém nadšení mne napadá, že bych ráda viděla ze světa víc. Sotva se tahle myšlenka narodila, ozval se hluboký hlas.
„Tady je přece MSP!“
„Cože?!“, ptám se. „Jaký MSP? Že by Maminčina Stará Pohádka?“
„Ale ne!“ odpověděl hlas. „To je moje jméno! Moře Splněných Přání!“
„Ó, Moře Splněných přání! Jsem šťastný člověk, vlastně šťastná kulička! A ty mi splníš přání, abych viděla ze světa víc?“
„Jistě.“
Z moře vytryskl gejzír vody jako když si velryba odfoukne a do mé loďky dopadá kulička, mě samotné podobná., Jen není žlutá jako já, ale bílá s modrým středem a čupřinou připomínající řasy.
„Vítám tě!“ říkám. „Jak se jmenuješ?“
„Nijak.“ Odpověděla ta nová.
„A ty dobře vidíš?“
„Ano, to je moje práce!“, konstatuje.
„Tak ti budu říkat Očko.“ Pojmenovala jsem ji. „Co všechno s tebou uvidím?“ Jsem zvědavá.
„Uvidíš.“
Očko to mělo s mořem co se jmenuje MSP nejspíš už předem domluvené. Vyneslo naši loďku na krásnou písečnou pláž, která na horizontu přecházela v les.
My dvě kuličky vyskakujeme z loďky na teplý písek a v radosti z pocitu bezpečí, v radosti z objevování nového, jsme se rozkutálely, rozskákaly po prázdné, panenské, slunečné pláži. Dvě kuličky poznávající radost z bestarostnosti. Nepotřebujeme energii od hokejek či tenisových raket abychom skákaly, létaly do výšky, bavily se. Dostáváme dost a dost energie z radosti.
Moje kamarádka Očko míří k lesu. Poskakuji za ní, bleskne ve mně myšlenka – Proč opouštět pláž, kde je nám tak dobře? – ale je to kamarádka a poslalo mi ji Moře Splněných Přání.
Les je hustý, propletený lianami. Být lidmi, byl by to těžký boj dostat se dál. Ale jsme kuličky a kutálení pod zelenou střechou je jen hra.
Za lesem je hora s jeskyní. Očko skáče k ní. Já poslušně za ní. – To je poznávání světa? Zakutálet se do tmy? – napadá mě. – Ale třeba na druhé straně nás čeká ten nejkrásnější kus světa.
Zdá se mi, že bloudím tmou ve snaze dostat se k poznání, ale naštěstí moje kamarádka je Očko a proto mne bezpečně vede bludištěm tmavých chodeb a zákoutí dál a dál k neznámému cíli.
Vykutálely jsme se ze tmy na louku mezi kvítí.
„Tady se bude také dobře kutálet a poskakovat!“ volám na Očko. „Očko, budeme si hrát , kdo vyskočí výš!“
Pérujeme, vyskakujeme, pink a letím do výšky, ještě kousek a s oblaky se pozdravím. Kulička-Očko také umí se odrazit od pampelišky tak, že ve výšce ji ztrácím z dohledu. Musím se snažit víc, musím zapérovat víc, abych ji dolétla, přelétla. Musím? Proč? Letím do výšky a ohlížím se po radosti, po pohodě, která byla se mnou na loďce i na pláži. Musím? To přece nemá nic společného s radostí!
Obě jsme vylétly tak vysoko, až jsme přistály na dlaních. Každá z nás na jedné dlani vysokánské, bílé, mlžné postavy, jejíž obličej se na nás usmívá a tím zklidňuje překvapení.
Z té výšky je na jedné straně vidět vesnice v údolí, na druhé straně moře a loďka-kmen opuštěná na pláži. „Jste u cíle. Tedy skoro.“ Říká postava. „Přály jste si víc vidět ze světa. Každá, ale patříte do jiného světa a hlavně ten svůj musíte poznávat. Vraťte se tedy každá do svého a udělejte všechno pro to, abyste mu samy pro sebe co nejlépe porozuměly!“
V té chvíli se Kulička-Očko mění v kapku mořské vody, odpařuje se na slunci a pak odlétá jako obláček nad moře, kam brzo spadne. Já jsem získala znovu lidskou podobu a dlaň toho, co rozhoduje o našich osudech, mě položila do trávy na dohled od vesnice.
Vydala jsem se mezi lidi a přemýšlela o tom, zda jsem udělala dobře, když jsem požádala Moře Splněných Přání o možnost vidět ze světa víc.

Tento článek je na téma: Zážitky z vizualizací