Co tvořím?

Tvořím já okolní svět nebo svět tvoří mě? Začal svět v okamžiku, kdy jsem se narodila? Od malička se snažíme vše pojmenovávat, zařazovat do kategorií, které si do mala tvoříme - na kterých se shodneme s ostatními. Zvířata, rostliny, stromy, květiny... Pokud se více lidé shodne na určité skutečnosti, předpokládáme, že to tak bylo vždy.

Mám ráda ten okamžik, kdy něco vidím za šera nebo jen koutkem oka, a nedokáži přesně rozeznat, co vlastně vidím a na vteřinku to může být cokoli. Cítím, jak mozek horečně pracuje, aby viděné někam zařadil a jak se mu uleví, když z obrysů ve tmě vystoupí něco známého. Můžeme vůbec ve světě, který vytváříme, vidět něco neznámého?
Tvořím své myšlenky a představy, někdy se mi v hlavě odehrává divoké drama. A posledních pár měsíců tvořím ticho, pomocí jógy a meditace tiším mysl - když myšlenky mlčí, vynořují se pocity, i několik let staré přehlédnuté, jakoby někde čekal, až si jich víc všimnu. A když si jich všimnu, pochopím je, mám pocit, že tvořím i svou minulost, kouknu za sebe a vidím něco jiného než včera.
Tvořím svůj svět, tady a teď.