Tři Crowleyho mágové z pohledu ekonomiky

Mág nalevo mi přijde, že vyjadřuje starodávné časy, primitivní nahlížení a chápáni světa. Karta má nejhorší perspektivu - je pouze dvourozměrná. Mág je ponořený do vetší, temné postavy… jako když lide si začali uvědomovat sebe sama a vyčleňovat se z říše zvířat (mág), ale měli nad sebou obávané a všemohoucí bohy, kteří měli nad nimi neviditelnou moc. Vypadá to, jako kdyby předměty byly podávané mágovi, proto myslím, že starověcí lidé přijímali vše jako dar bohů, ze se o nic nezasloužili vlastním přičiněním a tvrdou prací, ale milosrdností bohů.

Mág vypadá pasivní, jakoby neměl ruce (nemohl nic udělat se svým životem) a zároveň má více pa-rukou, kterými se snaží o ovládnuti materie. Tyhle podivné ruce jsou prodloužené, jsou všude, jakoby si tenhle člověk musel všechno ohmatat a prožít… Okolo jsou hvězdy představující myšlenky, člověk si uvědomuje a poznává, ale teprve jednoduše, skutečný smysl zůstává zahalen v temnu (ležatá osmička nahoře), ta taky může znamenat: Bůh ví všechno, může všechno.

Druhy mág je pro mne mág napravo. Pořád je dvourozměrný, ale získává objem. Přenášíme se do doby, kdy se lidé učí tvořit a vytvářet, usadit se a podmaňovat si zem. Mág je jako by ze zlata… Barter byl vystřídán penězi a peníze vystupuji nejenom jako prostředek směny, ale i jako bohatství samo o sobě. Člověk začíná chtít peníze a materii pro sebe sama (ne pro bohy) a začíná sám sebe definovat podle toho, co vlastní: vymezuje se tím od přírody a bohů, stává se bohem a kontroluje svůj život… mág je v pohybu, vidí, že to, co je kolem něj, je přístupné, jenom si je musí vzít (už se nemusí modlit o úrodu nebo jídlo, dokáže si ho sám vyrobit).

Střední mág je poslední a vyjadřuje dnešní dobu a současnost… Tenhle mág je trojrozměrný, perspektivně nejvyspělejší a vyjadřuje rozvinutí znalosti a chápání světa v lidském podání. Mág je spokojený, protože je strůjcem svého osudu, už se nemusí potit a dřít, moderní technologie a věda mu usnadni život. Když potřebuje jídlo, zajde si do supermarketu. Chápe, že když chce, nemusí dřít, ale naučit se lidské zákony světa – vědomosti a vědy, a vše mu padne samo do rukou. Dvě plochy po stranách mi připomínají skleněné mrakodrapy. Člověk se nemodlí, postaví vysoké domy a sám dojde k nebesům… aby se stal úspěšný, stačí, když se vědomostem lidí a koupí si, co bude chtít.. Sam sebe staví na piedestal.. A to je v zkratce i dnešní společnost založená na egu, což vyjadřuje samotny mág… člověk dokáže věci utvořit, ale když nad ním vyhraje ego, pak se bude těšit a usmívat, jak je dobrý, ale podstata mu unikne. To ale neznamená, že je tenhle mág negativní. Je neutrální… jen asi příliš pravdivý.